У 1881 році у Львові була відкрита Цісарсько-королівська ветеринарна школа та школа кування коней разом із клінікою-стаціонаром для тварин. У 1884 році у Ветеринарній школі почав свою науково-викладацьку діяльність відомий професор, піонер і пропагандист ветеринарної мікробіології Йосиф Шпільман (1855–1920). У той час мікробіологія та імунологія інтенсивно розвивалися завдяки впровадженню нових методів досліджень патогенних мікроорганізмів. Науковий ріст Й. Шпільмана проходив у лабораторії всесвітньо відомого мікробіолога Роберта Коха. Великий науковий досвід із практичної бактеріології Й. Шпільмана зацікавив засновників Ветеринарної школи під час формування викладацького складу. У 1884 році тут збільшується кількість кафедр, і Йосиф Шпільман починає викладати бактеріологію, фізіологію та фармакологію, а також одночасно очолює кафедру клінічних ветеринарних хвороб. 31 грудня 1896 року Ветеринарна школа перейменована у Ветеринарну академію з усіма правами і привілеями вищого навчального закладу. У 1906 році у Ветеринарній академії була заснована кафедра бактеріології, яку очолив професор Й. Шпільман. З 1909 року він був завідувачем кафедр бактеріології, епізоотології та гігієни.
У звітах Ветеринарної академії згадується, що на кафедрі бактеріології проводилися наукові дослідження з використанням такої апаратури, як мікроскопи Хартнака, Лейтца і Зейтца (у тому числі з імерсійною системою для мікрофотографії), апарат Гесса для бактеріологічного дослідження повітря, фільтри Шамберлана, автоклави й термостати. На кафедрі було створено колекції мікроскопічних препаратів і діапозитивів бактерій, а також музей культур патогенних і сапрофітних бактерій, проведено їхню ідентифікацію згідно з вимогами Пастерівського інституту.
З 1912 року кафедра бактеріології значно розширилася, і для неї було виділено спеціальне приміщення по вулиці Кохановського (сьогодні вулиця К. Левицького), яке складалося з 8 кімнат на першому поверсі. Від 1921 року до осені 1939 року кафедрою завідували відомі бактеріологи, професори Здіслав Штейзинг, Станіслав Леґежинський, Едмунд Микуляшек, а з 1944 по 1958 рік – професор Зарубкінський В.С. Після його смерті обов’язки завідувача кафедри у 1958–1961 роках виконувала доцент Самодєлкіна О. М.
З 1961 по 1977 рік кафедру мікробіології очолював доктор ветеринарних наук, професор Андрієвський Іван Іванович (1900–1987). Народився 27 жовтня 1900 року в селі Мала Рибиця Миропільського району на Сумщині в родині священника. У 1921–1926 роках навчався в Харківському, а в 1927 році – в Донському ветеринарному інституті (Новочеркаськ). Після закінчення навчання працював ветлікарем-практиком на Закавказзі, де очолював експедицію для боротьби з чумою великої рогатої худоби. За ліквідацію цієї небезпечної хвороби в 1928 році отримав урядову нагороду – персональну грамоту та іменний золотий годинник. Згодом обіймав високі посади за спеціальністю у Самарі та Нижньому Новгороді.
У 1934 році закінчив Заочний інститут іноземних мов у Москві. За невдалий переклад відбував покарання в сталінських таборах. На початку Другої світової війни був відправлений у штрафбат, воював на кількох фронтах і був тяжко поранений у багнетовій атаці під Кеніґсбергом. Після одужання був скерований у ветеринарну службу армії, де дослужився до чину підполковника. Нагороджений 4 орденами і 7 медалями. Перед призначенням до Львова працював у Новочеркаському ветеринарному інституті, в якому захистив кандидатську (1946) і докторську (1955) дисертації. Там був завідувачем кафедри патанатомії і деканом ветеринарного факультету.
У 1961–1977 роках професор Андрієвський І. І. завідував кафедрою мікробіології Львівського зооветеринарного інституту. Займався вивченням біологічних властивостей лістерій, еризипелотриксів і мікобактерій туберкульозу за різних умов існування, досліджував проблему виживання їх у навколишньому середовищі. Його улюбленою тезою були слова: «Все росте». Його публікації в різних наукових виданнях завжди викликали жваві дискусії. У творчому доробку професора Андрієвського І. І. понад 50 наукових праць. Під його керівництвом захищено 8 кандидатських дисертацій.
У 1973–1991 роках кафедра мікробіології була об’єднана з кафедрою ветеринарно-санітарної експертизи і радіобіології, а з 1991 року відділена в окрему кафедру мікробіології та вірусології.
З 1977 по 2002 рік кафедрою керував кандидат ветеринарних наук, доцент Івасик Богдан Дмитрович (1929–2002). Народився 29 березня 1929 року в селі Бушковичі Перемишльського повіту Ряшівського воєводства Польщі у селянській родині. У 1941 році закінчив народну школу в Перемишлі, у 1941–1945 роках навчався в Ярославській гімназії. У 1945 році разом із родиною був переселений у село Козельники Винниківського району Львівської області.
У 1947–1952 роках навчався у Львівському ветеринарно-зоотехнічному інституті за спеціальністю «Ветеринарія». 9 років працював на виробництві: спочатку – завідувачем Давидівської зооветеринарної дільниці, потім – лікарем-епізоотологом Золочівської міжрайонної ветеринарної бактеріологічної лабораторії і 5 років – директором Перемишлянської міжрайонної ветеринарної бактеріологічної лабораторії.
У 1959–1961 роках навчався в аспірантурі на кафедрі фармакології під керівництвом професора Сковронського В. А. У 1964 році захистив кандидатську дисертацію з теми «Деякі біохімічні показники крові сільськогосподарських тварин при експериментальному отруєнні фтором і лікуванні кальцій-хлоридом з магнієм».
Після закінчення аспірантури вся діяльність Б. Д. Івасика пов’язана з кафедрою мікробіології та вірусології: у 1961–1963 роках – асистент, з 1964 року – доцент, у 1977–2002 роках – завідувач кафедри. Співавтор понад 120 наукових і навчально-методичних праць. Головний напрям наукової роботи – дослідження впливу екологічних факторів на патогенність мікобактерій туберкульозу. Вивчав також етіологію респіраторно-кишкових захворювань молодняку великої рогатої худоби та властивості окремих штамів молочнокислих бактерій для виготовлення заквасок.
Поряд із сумлінною педагогічною та науковою роботою, постійно займався громадською діяльністю. Ще в студентські роки проявив себе як висококваліфікований футболіст. Багато років був головою клубної ради інституту, учасником чоловічого хору викладачів «Дзвін», активно підтримував художню самодіяльність студентів.
Значний внесок у здобутки кафедри зробили доценти Толстова Анна Григорівна, Якимчук Євген Федорович, Яцканич Михайло Михайлович, Миколайчук Олександр Іванович. Наукова діяльність Толстової А. Г., Якимчука Є. Ф. і Яцканича
М. М. була присвячена удосконаленням методів лабораторної діагностики туберкульозу великої рогатої худоби. Миколайчук О. І. займався виділенням і дослідженням властивостей чистих культур молочнокислих бактерій для виготовлення заквасок.
Кафедра мікробіології та вірусології.
Перший ряд (зліва направо): Толстова А. Г., Івасик Б. Д.
Другий ряд: Якимчук Є. Ф., Яцканич М. М.
У 2002–2009 роках кафедрою завідував професор Захарів О. Я., у 2010–2015 роках – доцент Турко І. Б., у 2015–2017 роках – доцент Семанюк В. І., у 2017–2018 роках – старший викладач Куляба О. В., з липня 2018 року – доцент Калініна О. С. У цей період на кафедрі працювали: асистент, кандидат ветеринарних наук Левківська Н. Д., асистенти Огура О. В., Олійник Г. М., Гащук Є. С., старший лаборант Крусієр І. А. У 2019 році на кафедрі працювали за сумісництвом кандидат медичних наук, доцент Шикула Р. Г. і кандидат ветеринарних наук, асистент Cторчак Ю. Г., а також завідувачем навчально-дослідної лабораторії, кандидат ветеринарних наук Мазур І. Я. У 2022 році на кафедрі працювала за сумісництвом кандидат ветеринарних наук, асистент Крог А. О.
На кафедрі мікробіології та вірусології підготовку фахівців забезпечують один професор, 10 доцентів і 4 асистенти. Також є 2 старші лаборанти і 6 аспірантів (3 – за сумісництвом асистенти).
На кафедрі мікробіології та вірусології для здобувачів вищої освіти читаються 23 навчальні дисципліни за освітньо-професійними програмами спеціальностей:
За роки незалежності України викладачами кафедри видано одну монографію,
4 підручники, 19 навчальних посібників, близько 200 методичних розробок для забезпечення НМКД, понад 400 наукових публікацій. Захищено 9 дисертацій: одна – на здобуття наукового ступеня доктора наук, 7 – на здобуття наукового ступеня кандидата наук, одна – на здобуття наукового ступеня доктора філософії.
З 2021 року науково-дослідна робота кафедри здійснюється з теми «Особливості формування мікробіоценозів організму й довкілля, розробка способів їхньої корекції для забезпечення благополуччя і здоров’я тварин та безпечності і якості харчових продуктів». При кафедрі створено навчально-дослідну лабораторію для проведення науково-дослідної роботи аспірантів і здобувачів вищої освіти-гуртківців та міжнародний навчально-практичний центр «Ветеринарне та технологічне забезпечення фермерства».
У 1995–2004 роках кафедра підтримувала наукові зв’язки зі співробітниками Віденського університету ветеринарної медицини. За результатами співпраці було організовано 4 міжнародні симпозіуми «Україна – Австрія. Сільське господарство: наука і практика», які проходили у Відні (1995), Львові (1996), Чернівцях (2000) і Гумпенштайні (2002). У 2006–2008 роках кафедра брала участь у програмі «Наукові розробки у сфері стандартизації та сертифікації сільськогосподарської продукції». За цей період розроблено 52 Державні стандарти України.
З 2018 року кафедра бере участь у Міжнародному проєкті «Поліпшення навичок спеціалістів з лабораторної практики у фахівців агропродовольчого сектору Східної Європи (Ag-Lab) за програмою «Еразмус+». Кафедра підтримує тісні зв’язки з науковцями Національного університету біоресурсів і природокористування України (м. Київ), Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок (м. Львів), Тернопільського національного технічного університету імені І. Пулюя, Вармінсько-Мазурського університету (м. Ольштин, Польща), SLW Bіоlаb Weterenaryjne laboratorium diagnostyczne spolka cywilna (м. Оструда, Польща).
У 2002–2009 роках кафедрою завідував професор Захарів О. Я., у 2010–2015 роках – доцент Турко І. Б., у 2015–2017 роках – доцент Семанюк В. І., у 2017–2018 роках – старший викладач Куляба О. В. У цей період на кафедрі працювали: асистент, кандидат ветеринарних наук Левківська Н. Д., асистенти Огура О. В. і Олійник Г. М., старший лаборант Крусієр І.А.
Кафедра мікробіології та вірусології.
Перший ряд (зліва направо): Верхолюк М. М., Бенч О. О., Фединяк Р. І., Ромазан І. В., Калініна О. С., Прийма О. Б., Фреюк Г. М., Турко Я. І.
Другий ряд: Семанюк Н. В., Яремко О. В., Пеленьо Р. А., Турко І. Б., Семанюк В. І., Куляба О. В., Гащук Є. С. Куляба О. В., Гащук Є. С.