Степан ҐжицькийУ Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Ґжицького 05 березня 2020 року відбувся науковий захід “Лекція Степана Ґжицького”, який був приурочений до 120-річчя від дня народження професора Степана Зеноновича Ґжицького (1900-1976) – випускника факультету ветеринарної медицини нашого університету (1929), доктора біологічних наук (1940), ректора (1941-1942), завідувача кафедри біохімії (1939-1976), організатора і першого директора Українського НДІ фізіології і біохімії сільськогосподарських тварин (тепер Інститут біології тварин НААН України), завідувача лабораторії обміну речовин у цьому Інституті (1960-1976), дійсного члена Наукового товариства імені Шевченка (1942), член-кореспондента Академії наук України (1951), академіка Української академії сільськогосподарських наук (1959), заслуженого діяча науки України (1960), наукового керівника 52 кандидатів наук і наукового консультанта 16 докторів наук, фундатора Львівської школи біохіміків.

020

Захід розпочався з виконання Gaudeamus студентським хором. Зі вступним словом виступив ректор Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Ґжицького, доктор ветеринарних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України Володимир Володимирович Стибель, який зазначив що 2020-й рік оголошений в нашому університеті роком Степана Зеноновича Ґжицького.

Були виголошені доповіді:

030 1

«Ніч і день та великі надії української науки - роздуми перед портретами братів Ґжицьких» Юрій Тарасович Салига (директор Інституту біології тварин Національної академії аграрних наук України, доктор біологічних наук).

040

«Біотехнології - історія, розвиток, перспективи» Костянтин Васильович Дмитрук (заступник директора Інституту біології клітини Національної академії наук України, доктор біологічних наук).

050

«Коротка історія розвитку біохімії в Західному регіоні України: від Горбачевського, Парнаса і Морачевського до Ґжицького та його учнів і послідовників» Ростислав Стефанович Стойка (завідувач відділу регуляції проліферації клітин і апоптозу Інституту біології клітини НАН України, доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НАН України).

DSC 4083

«С.З.Ґжицький - фундатор Львівської школи біохіміків» Володимир Володимирович Стибель, Віктор Людвикович Галяс (Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Ґжицького).

Зі спогадами виступили учні професора Степана Зеноновича Ґжицького – Іриней Борисович Ратич (доктор біологічних наук, професор, член-кореспондент НААН України, колишній директор, а тепер головний науковий співробітник Інституту біології тварин НААН України) та Остап Григорович Малик (доктор біологічних наук, професор, головний науковий співробітник Державного науково-дослідного контрольного інституту ветеринарних препаратів та кормових добавок).

На заході були також присутні інші наукові та науково-педагогічні співробітники з наступних установ Львова:

Державний науково-дослідний контрольний інститут ветеринарних препаратів та кормових добавок (директор академік НААН України Ігор Ярославович Коцюмбас);

Інститут біології тварин НААН України;

Інститут біології клітини НАН України;

Львівський національний медичний університет імені Данила Галицького (кафедра біологічної хімії);

Інститут сільського господарства Карпатського регіону НААН України.

Завершився захід демонстрацією фільму про Степана Зеноновича Ґжицького «На скрижалях пам’яті», який можна буде подивитись на інтернет-сторінці нашого університету.

070

080

090

091