EN   UA

КАФЕДРА ЕКОНОМІКИ ПІДПРИЄМСТВА, ІННОВАЦІЙ ТА ДОРАДНИЦТВА В АПК  
імені професора І.В.Поповича

collage

 

Завідувач кафедри,

доктор економічних наук, професор Музика Павло Михайлович 

Контакти:
вул. Пекарська, 50, ауд 83-86

тел.:(032) 239-26-26,
E-mail: economyfem@gmail.com

 vstupp

joomla шаблоны
Качественное создание сайтов в Санкт-Петербурге.
dle-joomla.ru

 

Для підсилення  ефективності економічної освіти у 1952 році в університеті  було створено кафедру економіки і організації сільськогосподарського виробництва.    

За майже сімдесятирічну діяльність завідувачами кафедри у різні періоди були відомі науковці Західної України:  доцент Левченко Я.Г. (1952-1957 рр.), професор Попович І.В. (1957-1971 рр.), доцент Самойленко А.П. (1971-1988 рр.), професор Голик М.А. (1988-1990 рр.), професор Янків М.Д. (1990-1995 рр.), доцент Поперечний С.І. (1995-1996 рр.), доцент Кіт В.Г. (1996-2007 рр.), професор Музика П.М. (з 2007 р.)

У 1977 році зі складу кафедри виокремилась як самостійна одиниця кафедра управління сільськогосподарським виробництвом, а в 1996 році створено кафедру маркетингу.

27 грудня 2007 року ухвалою вченої ради університету змінено назву кафедри на кафедру економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І.В. Поповича.                    

Особливо плідною була робота за період завідування кафедрою професора  Поповича І.В. та доцента Самойленка А.П. Вони разом із працівниками Московської ветеринарної академії та Ленінградського сільськогосподарського інституту, підготували і видали підручник з економіки сільського господарства (А.А.Касторин, А.А.Никитенко, І.В.Попович, П.А.Половкин, А.П.Самойленко: під редакцією  А.А.Никитенко. - Москва: Колос, 1984. - 335 с.

Їхніми зусиллями видано у 1988 році практикум з економіки сільського господарства, який був рекомендований Міністерством сільського господарства для вищих шкіл України, що мали факультети тваринницького профілю.

Професор Попович І.В. і доцент Самойленко А.П. вперше в академії запровадили ;а зооінженерному факультеті таку форму державних іспитів, як захист дипломних робіт. Пізніше ця практика була поширена на студентів всієї академії.

Доцент Самойленко А.П. вперше в системі сільськогосподарських вищих навчальних  закладів  видав “Методику економічного обґрунтування дипломних робіт студентів зооінженерного і ветеринарного факультетів стаціонарної і заочної системи навчання”, що значно полегшило роботу студентів при вико­нанні дипломних робіт. Подібні методичні рекомендації були розроблені і для виконання курсових проектів із курсу організації виробництва у сільськогоспо­дарських підприємствах для студентів зооінженерного факультету та випускних робіт слухачів факультету підвищення кваліфікації.

Колоритною постаттю на кафедрі був професор Попович І.В., уродженець Полтавщини. Закінчив Кубанський сільськогосподарський інститут, брав участь у кампанії за приєднання Кубані до України, через що змушений був тікати до Криму. В 1939 році захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. Під час війни евакуювався в Ка­захстан, де працював головним агрономом у радгоспі, а пізніше - науковим співробітником Академії наук Казахстану. У 1948 році за наклепом був арештований органами НКВД, звинувачений у “шпигунстві на користь Югославії та дискредитації партійних органів” і засуджений на 10 років позбавлення волі. В 1955 році, в період “хрущовської відлиги”, був реабілітований і приїхав до Львова, де проживала його дружина. Спочатку працював доцентом кафедри організації виробництва Львівського сільськогосподарського інституту, а від 1957 року на конкурсній основі обійняв по­саду завідувача кафедри економіки й організації сільського господарства Львів­ського зооветеринарного інституту. Тут у 1968 році захистив докторську ди­сертацію на тему “Методика економічних досліджень в сільському господарстві”. Під керівництвом І.В. Поповича захистили кандидатські дисертації такі здобувачі:  Волощук П.І.,Волинець М.І., Цигилик Б.О., Тивончук С.О., та багато інших.  Пізніше кандидатами економічних наук стали Поперечний С.І., Кривоніс І.С., Чемерис В.А.

Складний життєвий шлях пройшов також завідувач кафедра доцент Самойленко Андрій Петрович (насправді Самійленко). Народився в 1924 році на Полтавщині (тепер Сумщина). Край відомий як батьківщина останнього кошового Запорізької Січі Петра Калнишевського, а ще тим, що в місті Ромнах (Ромен) вперше на Великій Україні український скульптор грузинського похо­дження І.П.Кавалерідзе створив і встановив пам'ятник Т.Г.Шевченку та скульп­турну групу за мотивами його поеми “Кавказ”.    У шестирічному віці А.П.Самойленко пізнав, що таке “сталінський рай". Батьків за відмову вступити до колгоспу “розкуркулили” і вигнали з села, в 1933 році довелося пережити страшний голод. У 1937 році батько мав бути репре­сований, але йому вдалося втекти і він переховувався до 1941 року. А.П.Самойленко пережив також страхіття війни. Велику симпатію у А.П.Самойлени викликали люди і природа Західної України, і тому він після демобілізації з армії в 1947 році вступив до Львівського сільськогосподарського інституту, який закінчив у 1952 році. До 1956 року працював на Дрогобиччині, в 1959 році за­кінчив аспірантуру при кафедрі економіки Львівського сільськогосподарського інституту, де й працював до 1961 року. 1 вересня 1961 року був обраний на посаду старшого викладача, потім доцента кафедри економіки й організації сільськогосподарського виробництва Львівського зооветеринарного інсти­туту. Від 1971 до 1988 року працював завідувачем кафедри, з 1988 року - доцентом кафедри.

Опублікував понад 130 на­укових праць, у тому числі фундаментальну монографію «Інтенсифікація скотарства в умовах науково-технічного прогресу» (Львів: Вища школа,1988).  Писав вірші і гуморески.

Професор Попович І.В. і доцент Самойленко А.П., запровадили університетську нову форму державних іспитів на зооінженерному факультеті - захист дипломних робіт.

Доцент Самойленко А.П. вперше в системі сільськогосподарської вищої освіти розробив і видав друкарським способом “Методика економічного обґрунтування дипломних робіт студентів зооінженерного і ветеринарного факультетів стаціонарної і заочної системи навчання”, що значно полегшило роботу студентів при виконанні дипломних робіт. Подібні методичні розробки були випущені і для виконання курсових проектів із курсу організації виробництва у сільськогосподарських підприємствах для студентів зооінженерного факультету та випускних робіт слухачів факультету підвищення кваліфікації.

В  1996-2007 рр. кафедру очолював Володимир Григорович Кіт, кандидат економічних наук, доцент.

Народився 1 квітня 1939 року у селянській родині в селі Старий Милятин Буського району на Львівщині. Середню школу закінчив у 1957 році. Маючи потяг до науки, вступив до Львівського сільськогосподарського інсти­туту, де в 1962 році закінчив агрономічний факультет. Після закінчення інсти­туту працював у районних управліннях сільського господарства Львівщини, в яких набув досвіду в уп­равлінні економікою. У 1970 році вступив до аспірантури на кафедру економіки сільського господарства Львівського сільськогосподарського інституту, яку закінчив у 1973 році і захистив дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук. З 1974 року працював в академії: спочатку асистентом кафедри економіки й організації сільськогосподарського виробництва, потім доцентом, а з 1996 року-завідувачем кафедри. Читав лекції і вів лабораторно-практичні заняття з економіки сільського господарства, володів курсом організації виробництва в сільськогосподарських підприємствах,  автор ряду методичних розробок, мав понад 100 наукових публікацій з економіки тваринництва.

Янків Мирон Дмитрович, завідувач  кафедри економіки та організації сільськогосподарського виробництва Львівської академії ветеринарної медицини імені С.Гжицького в 1990-1994 рр.

Народився 25 липня 1951 році с. Лисовичі, Стрийського району Львівської області.  

Доктор економічних наук, професор, академік Академії наук вищої школи України, Віце-президент Всеукраїнської асоціації економістів-міжнародників. Відомий український вчений, автор понад 150 наукових публікацій з проблем міжнародної економіки, державного управління, дипломатії.

Багато років пропрацював в державних органах влади, зокрема на посаді голови Львівської обласної державної адміністрації.

Упродовж своєї професійної кар’єри професор Янків керував торгово-економічною місією у складі Посольства України в Республіці Польща, був Надзвичайним і Повноважним Послом України в Латвійській Республіці, обіймав посаду радника-посланника Посольства України в Республіці Польща а також Генерального консула України в Гданську.

Викладацька діяльність пов’язана з вищими навчальними закладами як України, так і Польщі. Професор М.Янків, зокрема, очолював Інститут європейської економічної інтеграції та кафедру міжнародних економічних відносин Львівського національного університету імені Івана Франка, викладав у Вищій школі інформаційних технологій та менеджменту в Жешові (Польща), а також у інших ВНЗ Києва та Львова.

Степан Іванович Поперечний, кандидат економічних наук, доцент, завідувач кафедри економіки й організації сільсько­господарського виробництва. (1995-1996 рр.).

Народився 1 березня 1957 року у селі Дибще Козівського району Тернопільської області. У 1971 році сім’я переїхала на постійне місце живання у місто Тернопіль, де у 1973 році закінчив середню школу № 14. У цьому ж році вступив і в 1977 році закінчив планово-економічний факультет Тернопільського фінансово-економічного інституту за спеціальністю “Плану­вання сільського господарства”.

Після закінчення інституту працював головним економістом радгоспу “Зоря” Шумського району Тернопільської області. З 1980 року - асистент, згодом старший викладач і доцент кафедри економіки й організації сільсько­господарського виробництва, а з жовтня 1996 року - завідувач кафедри маркетингу Львівської академії ветеринарної медицини імені С.З. Ґжицького. Аспірантуру без відриву від вироб­ництва закінчив у Львівському аграрному університеті. У 1989 році захистив кандидатську дисертацію на тему “Удосконалення економічних відносин в умовах міжгосподарської кооперації”.

Читає курси лекцій з маркетингу, цін і ціноутворення,  ринкової економіки, автор 160 наукових праць. Основний напрям наукових досліджень - формування ринкової інфраструктури та ринкових відносин в аграрному секторі і в сфері переробки, маркетингова діяльність сільськогосподарських і переробних підприємств, ціноутворення в умовах ринку.

На кафедрі працювали: завідувач кафедри, доктор економічних наук, професор Музика П.М. (від 2007р.)

Доценти:

Кіт В.Г. (від 1974 р.);

Чемерис В.А. (від 1991 р.);

Васильчак С.В. (від 1994 р.)

Гримак О.Я. (від 1993 р.);

Доманський А.Я. (від 2001 р.),

старший викладач:

Панасенко Т.Я. (від 2002 р.);

асистенти :

Душка В.І. (від 2002 р. );

Дадак О.О. (від 2003 р.);

Березівський Я.П. (від 2006 р.);

Дорош М.М. (від 2006 р.);

Колос О.М. (від від 2007 р.);

Бренич Х.Р. (від від 2010 р.), 

Соломонко Д.О. (від 2007 р.);

Шибунько В.В. (від 2010 р.)

Сорока Р.С. (від 2007 р.)

Аспіранти:

Бричка Б.Б. (від 2010р.),

Куницька-Ілляш М.В. (від 2010р.),

Максим В.Л. (від 2011р.),  

Шульський А.М. (від 2011р.),

ст. лаборанти:

Шевага Т.В. (від 1974 р.),

Яремко Г.П. (від 1980 р.).

 

У 2020/21н.р. на кафедрі працюють:

завідувач кафедри, д.е.н., професор Музика П.М.

д.е.н., професор Чемерис В.А;

доцент Душка В.І.;

доцент Дадак О.О.;

доцент Грабовський Р.С.;

доцент Березівський Я.П.;

доцент Саламін О.С.;

доцент Максим В.Л.;

доцент Куницька Іляш М.В.;

ст.викл. Дубина М.П.;

ст.викл. Музичка Ю.М.;

асист. Соломонко Д.О.

Музика Павло Михайлович, народився 1954 року в с. Градівка Городоцького району Львівської області. У 1969 році закінчує школу в с. Градівка Городоцького району Львівської області. 

З 1971 року навчається у  Вишнянському сільськогосподарському технікумі, після закінчення якого отримав спеціальність агроном-плодоовочевод. В період 1977-1982 року навчається в Українській сільськогосподарській академії, де отримує спеціальність вчений-агроном. У 1995 році закінчує педагогічний факультет Українського державного аграрного університету, м. Київ,  (спеціальність агроном-педагог).

З 1982 року по 1999 рік на протязі вісімнадцяти років працює у Стрийському районі Львівської області на різних посадах. А саме головний агроном, голова колгоспу, начальник управління сільського господарства, директор Стрийської філії науково-виробничого акціонерного товариства «Агроінком».  У 1995 році рішенням вченої ради Львівського державного сільськогосподарського інституту був присуджений вчений ступінь кандидата економічних наук. Тема роботи: «Особливості приватизації малоземельних господарств Прикарпатського району». У 2000 році переходить на роботу в Інституту землеробства і тваринництва західного регіону УААН, с. Оброшино, де працює на посаді керівника установи.

У 2001 році переведений на посаду заступника голови Львівської облдержадміністрації. З липня 2002 року працює на посаді старшого викладача, доцента кафедри маркетингу Львівського національного університету ветеринарної медицини ти біотехнологій імені С.З. Гжицького. У 2005 році  рішенням ВАК затверджений в ученому званні доцента, а у 2009 році в ученому званні професора. У 2006 році під керівництвом академіка Саблука П.Т. захистив докторську дисертацію в Інституті аграрної економіки Української Академії Аграрних Наук на тему: «Формування та розвиток інноваційної діяльності в аграрному секторі економіки України».

З липня 2007 року проф. Музика П.М. завідує кафедрою економіки підприємства,інновацій та дорадництва в АПК імені І.В. Поповича.

У 2013 році призначений на посаду декана факультету економіки та менеджменту ЛНУВМБТ ім. С.З. Гжицького.

Професор Музика П.М., належить до економічної школи, засновником якої є видатний український вчений Михасюк І.Р.

 Голова Львівської Аграрної палати.

Основна сфера наукових інтересів: земельна реформа в Україні, формування ринку землі, кооперативний рух в Україні та створення сільськогосподарських кооперативів, забезпечення сталого розвитку територій, напрями сільськогосподарського дорадництва та інноваційного забезпечення розвитку сільського господарства, активізація діяльності сільськогосподарських громад тощо.

Окрім досліджень актуальної проблематики агропромислового комплексу, вчений приділяє свою увагу інноваційній діяльність селян Галичини на рубежі
ХІХ-ХХ сторіччя. Частина досліджень присвячена питанням екологізації сільськогосподарського виробництва, шляхам підвищення продовольчої безпеки в умовах СОТ, вивченню закордонного агропромислового досвіду, розвитку людського потенціалу. Музика Павло Михайлович, автор понад 245 наукових праць, в тому ж числі монографії та посібники. Попри педагогічну та керівну роботу Павло Михайлович є науковим керівником десяти аспірантів. На рахунку вченого патенти про винаходи, численні навчально-методичні роботи.

Сьогодні на кафедрі для студентів університету викладаються 44 дисципліни, зокрема серед яких такі: «Економіка підприємства», «Організація виробництва в сільськогосподарських підприємствах», «Фінанси», «Страхування», «Міжнародні організації», «Основи підприємництва», «Планування діяльності АПК», «Організація агробізнесу», «Світове сільське господарство», «Товарна інноваційна політика» та інші.

Навчально-виховний процес здійснюють два доктори економічних наук, професори, сім кандидатів економічних наук, доцентів, два старших викладачів і один асистент.

Основний напрям наукових досліджень кафедри – «Інноваційний розвиток виробництва та переробки тваринницької продукції в Західному регіоні України». За період існування кафедри її співробітники опублікували понад чотириста наукових праць.

Виробничими філіалами кафедри є: Cтрахова компанія «Велта»                        (м. Львів), ТОВ «Ринок сільськогосподарської продукції «Шувар» (м. Львів), ЗАТ «Білаки» (Самбірський район, Львівська обл.), Фермерське господарство «Золоті ворота» (Стрийський район, Львівська обл.), Фермерське господарство «Кохавино» (Жидачівський район, Львівська обл.) та ПОСП «Райдуга»  (Горохівський район, Волинськa обл.)

29-30 листопада 2007 року відбулося відзначення 55-річчя створення
кафедри економіки і організації сільськогосподарського виробництва,і проведено Міжнародну науково-практичну конференцію «Наукове забезпечення інноваційного розвитку виробництва та переробки продукції АПК».

Актуальність      проблематики конференції підтверджує участь у
ній представників економічних факультетів з Харкова, Тернополя, Умані, Білої Церкви, Вінниці, Києва, Полтави та інших сільськогосподарських ВНЗ України, зарубіжних гостей з Польщі і Канади.

Важливою ланкою в науковій діяльності кафедри є робота зі студентами. Студенти наукового гуртка беруть активну участь у його роботі відповідно до кафедри. Для цього їм створено відповідні умови: наукова
бібліотека, комп’ютерні класи, дискусії за круглим столом як з викладачами, так і з учасниками різних конференцій.

Професорсько-викладацький склад активно приймає участь у спортивному житті університету.

Члени кафедри є учасниками університетського Народного чоловічого хору «Дзвін» Доманський А.Я., Соломонко Д.О.

Кафедра активно співпрацює в реалізації пріоритетів збалансованого розвитку на інноваційних засадах із кафедрами європейських вищих навчальних закладів. Активною є співпраця із Люблінським природничим університетом та Вроцлавлавським університетом природничих наук Республіки Польща, Сільськогосподарською палатою Люблінського воєводства та Сільськогосподарською палатою Опольського воєводства Республіки Польща.

В рамках співпраці проводяться міжнародні  конференції та круглі столи. Дорадники кафедри мають змогу вивчати досвід сільськогосподарського дорадництва при сприянні сільськогосподарських палат воєводств республіки Польща та Німеччина.

Активно координує діяльність кафедра через Львівську Аграрну палату із Сільськогосподарською палатою регіону Іль-де-Франс (Франція).

Здійснюється також співпраця із вищими навчальними закладами галузевого профілю Республіки Білорусь.  

Викладачі кафедри підвищували свої знання у Міжнародній школі менеджменту у молочному скотарстві в Канаді. Одним із них є провідний науковець Доманський А.Я.  

Доманський Андрій Якович, кандидат сільськогосподарських наук, доктор філософії. Випускник зооінженерного факультету Львівського зооветеринарного інституту 1963 року. Працював головним зоотехніком в господарствах Волинської області та старшим науковим співробітником Волинської сільськогосподарської дослідної станції, де підготував кандидатську дисертацію. Після її захисту на вченій раді Львівського зооветеринарного інституту в 1973 році був обраний по конкурсу асистентом кафедри годівлі сільськогосподарських тварин, а в квітні 1981 року – доцентом цієї кафедри. У 1993 році навчався в Міжнародній школі менеджменту в молочному скотарства  у Канаді

Із 23 листопада 2000 року по 26 вересня 2014 року – доцент кафедри економіки підприємства, інновацій та дорадництва в АПК імені І.В. Поповича. Праця на факультеті економіки та менеджменту була результатом його постійної зацікавленості питаннями економіки та організації сільського господарства.

Ще будучи студентом А.Доманський працював у науковому гуртку професора І.В. Поповича і на кафедрі виконав і захистив дипломну роботу під керівництвом кандидата економічних наук, доцента Самойленка А.П.

Після виходу на пенсію 26 квітня 2014 року продовжує співпрацю з колективом кафедри на громадських засадах, приймаючи участь у науково-виробничих конференціях, у підготовці і виданні науково-виробничих посібників.

Є автором понад 120 наукових праць, в тому числі практичного посібника «Основи менеджменту у молочному скотарстві» (2015р.), співавтор науково-виробничого посібника «Сільськогосподарська кооперація в Галичині: історія,сучасність, перспективи» (2012 р.).

Готуємо фахівців за напрямами:
Бакалаврат, магістратура

І-ий бакалаврський рівень :
051 «Економіка» зі спеціальності «Економіка підприємства»

ІІ-ий магістерський рівень:
051 «Економіка» зі спеціальності «Економіка довкілля і природних ресурсів»

 

Современный женский журнал.
Платные премиум shablony-dle.ru/
dle-joomla.ru