КАФЕДРА ФІЛОСОФІЇ ТА ПЕДАГОГІКИ

Завідувач кафедри, доктор педагогічних наук, професор Смолінська Олеся Євгенівна

Телефон кафедри: (032) 239-26-46
Адреса кафедри: 3-й поверх адміністративного корпусу, вул. Пекарська, 50
E-mail: philosophy@lvet.edu.ua

Навчальна практика із «Сучасних технологій викладання» у магістрантів «Освітніх, педагогічних наук» відбувалася в умовах дистанційного навчання. Для проведення підсумкової конференції було обрано нетрадиційну форму – фінальний етап втілення проєкту «Сучасна педагогіка: персоналії».

Реалізація цього проєкту передбачала безпосередню взаємодію з педагогами, чиї імена вже вписані золотом в історію української педагогічної думки. Серед них – наш земляк, перший доктор педагогічних наук у м. Львові, професор, академік Національної академії педагогічних наук України, професор кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Львівського університету безпеки життєдіяльності, Григорій Петрович ВАСЯНОВИЧ. У доробку вченого-педагога – праці з філософії, етики, естетики, педагогіки, зокрема монографія «Морально-правова відповідальність педагога», навчальні посібники, збірник наукових праць у 7-и томах. Та не наукою єдиною… Григорій Петрович – автор одинадцяти поетичних збірок та біографічної повісті «Моє життя серед людей», лавреат художньо-літературних премій імені М. Сингаївського, І. Нечуя-Левицького, Б. Олійника, а також нагороджений Українською асоціацією письменників медаллю та грамотою лауреата літературної премії «Гілка Золотого Каштана».
Але надихнула на цей проєкт книга «Інклюзія персоналістична», що вийшла друком у видавництві «Норма» 2022 року.
Проблема інклюзивності в нашому суспільстві щойно прокидається, адже, по закінченні війни, нам треба буде забезпечити повернення з неї величезної кількості воїнів, обійняти і сказати: «Ми разом», – всім пораненим, скаліченим і перемеленим її страхітливими жорнами.
Проблема інклюзії переходить у площину уваги зазвичай тоді, коли доводиться безпосередньо зустрітися із її проявами, тоді й відбувається персоналізація інклюзії, переведення її у площину конкретних людських доль, трагічних, героїчних чи звичайних. Саме так схарактеризував Григорій Петрович ідею створення книги «Інклюзія персоналістична». Тарас Шевченко, Іван Франко та Леся Українка все життя боролися зі своїми хворобами, Юрій Тітов набирав свої вірші носом, Яків Батюк, керівник підпілля у часи Другої світової, був сліпим. Всім їм Григорій Васянович присвятив поетичні рядки.
Юрію Тітову:
Твоя душа не може не співати,
Вона така натхненно-золота,
Тебе з колисочки навчала мати:
- «Вкраїнська пісня вільна і свята!»
І ти у це повірив твердо й щиро,
Нехай вся плоть затиснута й болить,
Та вже ніхто не подолає віру,
Твої переконання – ні на мить! (Г. Васянович. Інклюзія персоналістична, С. 140)

Магістранти Байовська Зоряна, Заяц Олена, Тарас Пундяк, Зайцева Оксана, Васьків Олег, Придворова Наталія підготували відео, присвячене персоналіям із книги, зокрема Наталія Придворова – Л. ван Бетховену та А. Куїнджі, Зоряна Байовська – Ф. Шопену та П.-О. Ренуару; Оксана Зайцева – М. Чюрльонісу; Олег Васьків – К. Цісик та К. Білокур; Олена Заяц – Н. Яремчуку та М. Мурашку. Музика, живопис та вірші звучали сьогодні, 21 червня 2022 року, в ефірі підсумкової конференції навчальної практики магістрантів, які не лише оволоділи певними технічними вміннями, зокрема створення коротких відео, а й навчилися відбирати і сортувати відповідний матеріал, відповідно його впорядковувати. Організаційні вміння проявив магістрант Тарас Пундяк, який, власне, розподіляв та організовував діяльність колективу, завдяки чому всі матеріали були вчасно підготовлені, зібрані, належно презентовані.
У цьому проєкті втілена також співпраця з учасниками ради стейкхолдерів які були запрошені та відвідали нашу презентацію, вдячні доц. Ірині Сімоновій, та зреалізована співпраця з нашими партнерами – Хмельницькою гуманітарно-педагогічною академією, яку репрезентували: доктор педагогічних наук, професор, дійсний член Міжнародної академії педагогічних і соціальних наук, член Європейської асоціації освіти вчителів (АТТЕ, Брюссель. Бельгія), Європейської асоціації освіти дорослих (ЕАЕА, Брюссель. Бельгія), міжнародного наукового товариства «Польща-Україна», Української асоціації освіти дорослих, заслужений діяч науки і техніки України Олена ПЄХОТА; доктор педагогічних наук, доцент, декан факультету початкової освіти та філології Ірина ДАРМАНСЬКА; кандидат педагогічних наук, доцент, доцент кафедри дошкільної педагогіки, психології та фахових методик САВЧЕНКО М.С.; магістранти спеціальності 011 «Освітні, педагогічні науки» першого року навчання Моцна Юлія та Канарська Ольга.
Григорій Петрович Васянович не лише ознайомив зі своїм актуальним доробком, а й розповів про свої плани, що вже втілюються в життя у 300-річний ювілейний Сковородинський рік. Складно ж буде здогадатися тему його нової книги.
Нова форма практичного навчання – проєктна – добре зарекомендувала себе під час навчальної практики, дала змогу магістрантам самостійно втілити кожен з етапів (від формування ідеї до події) в життя. Тому цей досвід буде продовжено.

Допис підготував магістрант спеціальності «Освітні педагогічні науки» Тарас Пундяк