EN   UA

КАФЕДРА РЕАБІЛІТАЦІЇ ТА ЗДОРОВ’Я ЛЮДИНИ

 

     Завідувач кафедри кандидат наук з фізичного виховання та спорту, доцент Івасик Наталія Орестівна

e mail kafreablvet@gmail.com

joomla шаблоны
Качественное создание сайтов в Санкт-Петербурге.
dle-joomla.ru

На кафедрі реабілітації та здоров'я людини працює науковий студентський гурток. Кожен викладач кафедри керує науковою студентською роботою декількох студентів старших курсів.
На наукову студентську конференцію ФАКУЛЬТЕТУ ВЕТЕРИНАРНОЇ ГІГІЄНИ, ЕКОЛОГІЇ ТА ПРАВА «Цісарсько-королівська ветеринарна школа та школа підковування коней разом із клінікою-стаціонаром для тварин у Львові», присвячена 140-річчю відкриття навчального закладу 13-14 травня 2021 року представили свої роботи близько десяти кращих студентів гуртківців.

Одна з кращих робіт описує методику, яка була впроваджена в практику роботи клінічних баз кафедри:
Фізична терапія шийно-грудного остеохондрозу з вегето-судинною дистонією у студентів.
УДК: 616.8-009.1
Мушко О., Степанова П., Кобрин В., Цибульський Н. ( науковий керівник доцент А.Лабінський, кафедра реабілітації та здоров'я людини, факультет ветеринарної гігієни, екології та права, Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького).
Статистика захворюваності на остеохондроз хребта у межах усього світу вказує на те, що на цю хворобу страждають більше 80 % населення. Причому більше половини цих людей не підозрює про свій патологічний стан, бо хвороба знаходиться у латентному періоді свого розвитку Постійне м’язове напруження в шийному відділі спостерігається у осіб різного віку, але останнім часом все частіше зустрічається у молодих людей, незважаючи на те, що раніше він вважався хворобою середнього та літнього віку. Вегетативні порушення при остеохондрозі шийного відділу хребта розвиваються у зв’язку з особливими умовами формування заднього церебрального судинного басейну (вертебро-базилярного) та прямими іннерваційними зв’язками вегетативних гангліїв шиї із церебральними судинами. Найчастіше вегетативні порушення при остеохондрозі з'являються у віці17-21 років, оскільки під час занять в навчальних закладах шийний відділ хребта, який утримує положення голови в просторі, зазнає тривалого статичного навантаження. У сучасних умовах швидкого розвитку комп’ютеризації та гаджетів, широке використання пристосувань спричиняє вимушене положення голови з перерозподілом постурального м’язового тонусу, що призводить до змін у шийно-грудному відділі хребта та вегетодистонію. Для вирішення поставленої мети проведено клініко-неврологічне обстеження 30 студентів хворих на остеохондроз шийного відділу хребта. У студентів з проявами вегето-судинної дистонії досліджували ефективність фізичної терапії розробленого нами комплексу лікувальних фізичних динамічно-статичних вправ з мануальною терапією в комплексі. Всім хворим проводили клініко-неврологічне обстеження. Для об’єктивізації оцінки больового синдрому використовували: візуально-аналогову шкалу (ВАШ), яка являє собою лінію довжиною 10 см, де 0 означає відсутність болю, 2 см — слабкий біль, 4 см — помірний, 6 см — виражений, 8 см — різко виражений, 10 см — нестерпний біль. Для оцінки вегетативного статусу застосовували опитувальник О.М. Вейна. Фізична терапія студентів проводилась двічі на тиждень протягом семестру. Для кожного студента індивідуально підбиралась програма фізичної терапії з урахуванням ступеню вираженості вертебральних та вегетативних змін, загального фізичного стану та психологічних особливостей особистості. Статичні вправи, які проводили в аеробному руховому режимі призначались на зміцнення м’язів шийно-плечового поясу. Мануальна терапія проводилась в виді постізометричної релаксації м’язів згиначів та розгиначів шийного відділу хребта з наступною мобілізацією після їх достатнього розслаблення. В процесі занять проводили тестування та обстеження м’язового тонусу, частоти серцевих скорочень та частоти дихання для корекції навантаження.
Аналіз результатів здійснювали до та після лікування. Аналіз неврологічного статусу студентів засвідчив, що після фізичної терапії переважна більшість із них не скаржилась на обмеженість рухів в шийно-плечовій ділянці та поворотів голови, головні болі та біль в шийно-комірцевій ділянці, скованість, що в деяких випадках поширювались на плече та верхню кінцівку. За шкалою ВАШ реєстрували значне покращення стану здоров'я. Середнє значення за вказаною шкалою до лікування складало 3,00 ± 0,58, а після лікування стало 1,6 ±0,34, що є статистично достовірним покращенням. Ступінь вираженості вегетативної дисфункції за допомогою «Опитувальника для визначення ознак вегетативних змін» О.М. Вейна засвідчив значну кращу кількість балів після проведеного курсу фізичної терапії за рядом вегетативних ознак. Таким чином схильність до почервоніння або побіління обличчя, яка до лікування була 60,8%, після лікування стала 26,1%. Оніміння або похолодання пальців кистей відповідно зменшилась з 65,2% до26,1%. Зміна забарвлення пальців кистей чи стоп з 34,7% до 13,0%. Відчуття серцебиття, зупинки серця з 52,2% до 8,7%. Підвищена пітливість – з 34,7%до 4,3%. Відчуття затруднення дихання, нестачі повітря з 69,6% до 21,7%. Загалом покращилось самопочуття та здатність студентів до навчання.
Висновок:
Використання розробленого нами комплексу фізичної терапії у лікуванні остеохондрозу сприяє значному зменшенню клінічних проявів больового та координаційно- м’язово-тонічного синдромів, зменшує прояви вегето-судинної дистонії, покращує показники статико-динамічної функції хребта та відновлює життєдіяльність і здатність до навчання у студентів з остеохондрозом хребта.

Современный женский журнал.
Платные премиум shablony-dle.ru/
dle-joomla.ru